N4Y9Ss3KalZ4XFNRE5W9OaJLJCQ

Nisan 21, 2013

10 Adımda Salonunuzu Baştan Yaratın

Bahar geldi geçiyor. Her ne kadar, soğuk ve yağmurlu kış bizi bırakmamakta ısrar etse de, güneşli ve sıcak günler yakında. Evimizin de yenilenmeye ve yaza hazırlanmaya ihtiyacı olduğunu unutmamak gerek. Bu değişikliğe salondan başlamaya ne dersiniz? Fazla yorulmadan ve masraf yapmadan ufak değişikliklerle bambaşka bir salon yaratmak mümkün. 

Benjamin Moore

1- Duvarları Yenileyin:  İster duvar kağıdı, isterseniz boya kullanarak salonunuza bambaşka, taze bir hava verebilirsiniz. Boya veya duvar kağıdı seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri mekanın genişliğine uygun bir renk seçmek. Salonunuz 25-30 m2 den daha büyük ise koyu renkleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Daha küçük bir salonunuz varsa, açık renkleri seçmeniz salonunuzu olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir.
 
 
Rengi seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, soğuk mu yoksa sıcak bir renk mi seçilmesi gerektiği. Gün içerisinde salonunuz çok fazla ışık alıyorsa sıcak bir salon olduğunu söyleyebiliriz. Eğer pencereleriniz kuzeye bakıyorsa çok fazla gün ışığı almayacaktır. Dolayısıyla soğuk olarak niteleyebiliriz. O halde; sıcak salonlarda soğuk renkler, soğuk salonlarda ise sıcak renkler tamamlayıcı olacaktır.

Bunların dışında diğer bir konu da eşyalarınıza uygun bir renk seçmek olacaktır. Evde renk uyumları ile ilgili daha önce paylaştığım Renk Uyumu başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Büyük salonlarda duvarları farklı tonlarda boya veya duvar kağıdı ile hareketlendirebilirsiniz. Mekan geniş olduğu için koyu renk kombinasyonları rahatlıkla tercih edilebilir.

2 - Koltuk ve Yastıkların Kılıfını Değiştirin: Koltuklarınızı yenilemek için bütçe ayırmak istemiyorsanız, kumaşları veya yastıkları değiştirerek tamamen farklı bir takım elde etmeniz mümkün. Bu sene koltuklarda kırlentler, dekoratif yastıklar oldukça fazla. Değişik renk, desen ve ebatlarda seçeceğiniz kırlentler salonunuza bambaşka bir hava verecektir. 3 - Ahşaplarınızı Boyayın: Ahşap mobilyaları, kapıları boyamak oldukça kolay. Yapmanız gereken sadece Koçtaş, Bauhaus gibi marketlerden boya alıp işe koyulmak. Rengi seçmek size kalmış. 


4 - Perdelerinizi Yenileyin: Kış aylarında kullandığımız kalın perdeler, uzun tüller yerine daha hafif stor, japon veya ip perdeler salona hareket getirecektir. Böylece tüm kış boyunca hasret kaldığımız gün ışığının salonumuza daha rahat ulaşmasına izin vermiş oluruz.5 - Fotoğraf Çerçevelerinizi Değiştirin : O çok sevdiğimiz aile fotoğraflarımızın farklı bir pencereden bakmalarını sağlayabiliriz. Oldukça ucuza mal olacak olan bu değişiklik, emin olun çok farklı bir hava yaratacaktır salonunuzda. 


6 - Fazla Aksesuarlarınızı Kaldırın : Salonda özellikle irili ufaklı gereğinden fazla kullanılan aksesuarlar hem gözü yorar hem de mekanı daraltır. Bunun yerine daha büyük parçaları seçebilir, ya da son zamanlarda sıkça görmeye başladığımız şekilde, dekoratif objelerinizi masanızın veya sehpanızın üzerinde tepsi içine düzenleyebilirsiniz. 


7 - Raflarınızı Düzenleyin : Kitaplarınızı, aksesuarlarınızı koyduğunuz raflarınızı yeniden düzenleyin. Hatta yapı marketlerden alacağınız farklı ebatlardaki rafları eskileriyle değiştirip salonunuza farklı bir hava katabilirsiniz.
Homedit

8 - Rengarenk Sofralar : Sofranıza biraz renk katmaya ne dersiniz? Bu sene farklı renklerdeki sandalyeler çok moda. Sandalyelerinizin döşemelerini değiştirebilir, sofranıza canlılık katabilirsiniz. 

Interior Design Home Inspiration
9 - Aydınlatmalarınızla Oynayın: Salonunuzda kullandığınız abajurları, sarkıtları, lambaderleri değiştirmeye ne dersiniz? Elbette yer değişikliğine açık olmayan parçalar vardır içlerinde. Ufak ilavelerle, ışık oyunlarıyla ortamın enerjisinin nasıl değiştiğine inanamayacaksınız. 
House To Home
10 - Taze Çiçekler : Olmazsa olmazlardan biri benim için. Salonunuzda her daim taze çiçek bulundurmayı ihmal etmeyin. Kolaylıkla sahip olabileceğiniz farklı şekil ve ebatlardaki vazolarla ortamın nasıl değiştiğine, tazelendiğine, yenilendiğine inanamayacaksınız. Bu enerji başka hangi objeden bu kadar kolaylıkla alınabilir bilmiyorum. 

Hoş geldin bahar, evime tazelik ve enerji getirdin...
Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Bunlar da İlginizi Çekebilir