N4Y9Ss3KalZ4XFNRE5W9OaJLJCQ

Ocak 01, 2013

Ev Dekorasyonunda Çiçek Kullanımı

Çiçeklerin ve Bitkilerin insanlara doğal bir pozitif enerji ve mutluluk verdiğini, yaşam ve iş alanlarına hareket ve canlılık getirdiğini hepimiz biliyoruz. İster büyük bir villada oturuyor olalım, ister bahçe içinde mütevazi bir evde, ya da küçük bir apartman dairesinde; evimiz hayatımızın en değerli zamanlarını geçirdiğimiz, sevdiklerimizle paylaştığımız en özel alandır. Doğal olarak, çiçeklerin bu yenileyici etkisini en çok kullanabileceğimiz mekan olduğuna inanıyorum. 

Her dekoratif objenin seçiminde olduğu gibi, çiçeklerin seçimi ve kullanım alanları da ruhumuzu, tarzımızı ve o anki ruh halimizi yansıtır. Bazen kendimizi çok sakin, huzurlu hissederiz, bazen çok enerji dolu oluruz, bazen de çok romantik. Haftalık, günlük veya anlık, ruh halimize göre yapacağımız küçük değişikliklerle evimizi ve kendimizi canlandırmamız mümkün.

Çiçek Seçimi : Öncelikle evinizin dekorasyon stili ve renk tonlarını baz alabilirsiniz. Evinizin dekorasyonu  modern tarzda ise düz kesim vazolarda orkideler ve leylaklar evinize şık bir görüntü verecektir.

Daha klasik ve geleneksel evler için renkli aranjmanlar, güller, karanfiller etkileyici ve canlı bir görünüm yaratmanızı sağlar. 

Çiçek seçiminde monobotanik (tek renk çiçeklerden oluşan aranjmanlar ) ya da monokromatik ( tek renk paleti kullanılarak yapılan, mesela pembenin tonlarında) aranjmanlar tercih edebilirsiniz. Çok etkili bir görüntüsü olduğunu farkedeceksiniz.  
İçinde bulunduğunuz ruh haliniz de çiçek seçiminde önemli rol oynar. Eğer sakin, dingin ve huzurlu hissetmek istiyorsak mavi ve yeşil tonlarında aranjmanlar tercih edebiliriz. Daha enerji dolu ve hareketli olduğumuz zamanlarda kırmızı ve turuncu tonları ruh halimizi çok iyi bir şekilde yansıtacaktır. Sağlıkla ilgili ufak kırıklarda, daha sağlıklı bir yaşam stili benimsendiğinde sarı ve şeftali tonlarının iyileştirme etkisi olduğunu unutmayalım. Eğer romantik anlar istiyorsak seçeceğimiz çiçeklerin tonları da pembe, eflatun ve açık mor olmalıdır.   
    
Giriş Kapısı / Antre: Kapınıza asacağınız güzel bir çelenk ya da sepet içindeki çiçekler ziyaretinize gelenler için güzel bir sürpriz olacaktır. İsterseniz evde beğendiğiniz ebat ve şekilde bir çelenk yapıp çiçekçinizden alacağınız taze çiçekleri kendinizde aranje edebilirsiniz.  

Anahtarlarınızı koyduğunuz antrenizdeki konsolun veya sehpanın üzerine her hafta tazeleyeceğiniz çiçeklerinizi koyabilirsiniz. Unutmayın evden çıkarken göreceğiniz son, eve girdiğinizde gördüğünüz ilk obje olacaktır çiçekleriniz ve size enerji verecektir.
Oturma Odası: Gün içinde yaptıklarınızı ailenizle paylaşırken, gün içinde birbirinize duyduğunuz özlemi giderirken, ufak tefek problemleri çözmeye çalışırken oturma odanızdaki çiçeklerinizin canlandırıcı ve rahatlatıcı etkisi hem size, hem eşinize hem de çocuklarınıza yansıyacaktır. 
Eğer oturma odanızda, salonunuzda duvarlarınız resimlerle, kitaplıklarla dolu ise aralara sıkıştıracağınız küçük demetler yoğunluğu alacaktır. Sehpanızın üzerindeki bir demet çiçek ayaklarınızı uzatıp yorgunluğunuzu giderirken terapi niteliği taşıyacaktır.
Yine cam önlerine koyacağınız taze veya saksı çiçekleriniz güzel bir görüntü oluşturacaktır. Yatak Odası: Güne güzel kokulu, rengarenk, canlı frezyalar, güller, leylaklarla uyanmayı kim istemez? Bodur bir vazo içine aranje edeceğiniz çiçeklerinizi başucunuza koyabilir güne taptaze uyanabilirsiniz. 
Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre sabahları minimum düzeyde pozitif duyguyla uyanan insanların, ilk uyandıkları zaman çiçeklere baktıklarında kendilerini daha mutlu, enerji dolu ve daha pozitif hissettikleri gözlemlenmiştir.


                                       
Banyo : Banyonuz çok fazla aydınlık değilse nemi seven bitkileri tercih edebilirsiniz. Küçük de olsa bir vazo içinde bir kaç dal çiçek şık bir görüntü oluşturacaktır. 
                                     
Mutfak: Sanırım en çok vakit geçirilen yerlerden biri. Mutfak masasının üzerindeki bir demet çiçek, ailenizle yediğiniz yemeklerin hem daha uzun ve keyifli olmasını sağlayacaktır hem de sizin yemek hazırlarken hissettiğiniz yorgunluğunuzu alacaktır. 
Çiçeklerinizi vazoya yerleştirirken çiçekçinizden özel aranjman yapmasını isteyeceğiniz gibi, kendiniz de yaratıcılığınızı kullanarak evde kullanmadığınız veya çok sevdiğiniz eşyalarınıza daha çok anlam katabilirsiniz. 
Kullanılmayan sepetler, eski antika çaydanlıklar, ayaklı kupalar, çatladığı veya kırıldığı halde atmaya kıyamadığınız fincanlarınız, servis tabaklarınız, kavanozlarınız... alternatifleri çoğaltmak mümkün. 
Üst resimde olduğu gibi konserve kavanozlarını boyayarak bile kendinize vazo yapabilirsiniz. 

 Yeni yılımız bu çiçekler kadar canlı ve rengarenk geçsin. Sevgilerimle... 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Bunlar da İlginizi Çekebilir