N4Y9Ss3KalZ4XFNRE5W9OaJLJCQ

Ocak 05, 2013

Ev Tekstili 2013-2014 Trendleri : Being

Dünyanın en büyük Ev Tekstili Fuarı Heimtextil 9-12 Ocak tarihleri arasında Almanya'nın Frankfurt şehrinde gerçekleştirilecek. Bir süredir beklenen 2013-2014 döneminin Ev Tekstili trendleri ise bir süre önce açıklandı. Fransa, Almanya, Hollanda, Amerika, Japonya ve Brezilya'daki üyeleri tarafından uluslararası bir platformda belirlenen trendlerin 2013-2014 yılı teması BEING, yani Varoluş.

4 farklı guruba ayrılan tema; THE HISTORIAN, THE ECCENTRIC, THE INVENTOR ve THE GEOLOGIST olarak tanımlanıyor.  


The Historian : Geçmişin hazinelerini, değerlerini tekrar gün ışığına çıkararak modern hayata uyarlıyor. Özenle yapılmış el işçiliği, hem asaleti hem de aristokrasiyi çağrıştırıyor. Zamanın izlerini taşıyan parlak yüzeylere, süslü işlemelere, el işi dantellere oldukça fazla yer verilmiş.    
Biz Kimiz, Nasıl Yaşıyoruz? : The Historian, kalitenin geçmişin asaletiyle birlikte harmanlanarak sunulan konforlu bir hayatı sevenlerin tercih edeceği bir tarz. Teknoloji çağında doğmuş ve büyümüş olmasına rağmen, eski zamanlardaki yaşamların ihtişamını güncel hayata uyarlamayı seven, fabrikasyon ürünlerden ziyade özenle yapılmış, el işçiliğinin ön plana çıktığı ürünleri sevenler için ideal.       

The Eccentric: Kelimeden de anlayacağımız, üzere uçuk ve alışılmadık çizgiler hakim. Bir avcı ve koleksiyoncu; seçiciliği ön plana çıkan, farklı ve eşsiz olanın bulunmasını hedefler. Frapan, gösterişli konseptlerin birleşimi, dekoratif ögelerin yoğun ve zamansız bir şekilde kullanımı.  
Özel ve tek olma tutkusuyla yaratılmış, sanatın ve el sanatlarının dekoratif ve gösterişli bir şekilde kullanılmasıyla meydana gelmiş frapanlık. Ürünlerde folklorik ve egzotik esintiler görüyoruz.Cömert ve eklektik bir karışım yaratmak için geleneksel ve otantik ögeler özgür bir şekilde yerleştirilmiş. 

Biz kimiz, Nasıl Yaşıyoruz? Avcı ve toplayıcı olarak tanımlanan bu kişiler; oldukça özgür ruhlu, alışılagelmiş tercihlerin dekoratif ve içten bir şekilde ortaya çıkarılmasını seviyor. Bu zarafet düşkünü modern bohemler; mutlu deneyimler ve anlam yüklü ürünler için dünyayı dolaşıyorlar ve daha görsel ve muhteşem olmak için fazlalıkları izole edip özgür tasarımların açığa çıkmış halini tercih ediyorlar.  

The Inventor: Yaratıcı. Özgür düşünceli ve zeki. Hayatı daha eğlenceli ve heyecanlı yapmak için araştırıyor, deneyimliyor. Konseptin temeli, eğlence, rahatlık ve hareketle uyumlu olmalı. Tasarımlarda kişisel izlerin olmasını seviyor. 
Biz kimiz, Nasıl Yaşıyoruz? : Bu kişiler deneyimlemeyi seviyorlar, harikalar diyarının keşfedilmemiş macera ve   arzularını arıyorlar. Üretimde ve tasarımda kendi markalarını, kendi izlerini bırakmak için fırsat kollayan bir karakterleri var. Arkadaşlarıyla, çevreyle iletişim halinde, ve her şeyi paylaşmaya hazırlar. Yumuşak ve süngerimsi kumaşlar, hava kadar hafif dokunuşlar, lateks döşemeler en tercih ettiklerinden.

The Geologist : Doğa dostu, korumayı sevdiği gibi yeryüzünün derin çizgilerini keşfetmeyi de seven ve daha önce görülmemiş olanı bulmayı hedefleyen. Canlı kumaşlar, oksit görünümlü dokular, bakır renginin izleri, desenli yüzeyler, fantastik bir doğa ve düzensiz pililer.  
Biz Kimiz, Nasıl Yaşıyoruz? Güzel bir hayatı seviyoruz, ürünün kalitesi kadar neden yapılmış olduğuna da dikkat ediyoruz. Bütün bunlar nereden geliyor , sosyal ve çevresel etkileri ve bize kattıkları neler?
Doğayı ve doğal ürünleri seviyorlar, aynı zamanda, insanın, hayatın ve ekonominin mevcut ekosistemin bir parçası olduğu konusunda merakları var.  

Kaynak : http://heimtextil.messefrankfurt.com  www.europaregina.eu


Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Bunlar da İlginizi Çekebilir